top of page

Karizmatikus Mozgalom a Katolikus Egyházban

A Szentlélek mindig is jelen volt az Egyházban, a karizmákról is találunk feljegyzéseket. (A nyelvek adományát pl. felfedezhetjük Sienai Szent Barnardin, Viennay Szent János életrajzában is.) Világméretűvé növő mozgalomról mégis a 20. szd. kezdetétől beszélhetünk, amikor is néhány protestáns pásztor keresni kezdte a Bibliában leírt ajándékokat. Három fontos személyiséget emelhetünk ki, akiket a protestáns körökben is a világméretű pünkösdi - karizmatikus megújulás legújabbkori zsengéinek tarthatunk: Charles F. Perham, William J. Seymour és Demos Shakarian. Az általuk indult mozgalom már a "duquesni hétvége" előtt is megérintette a katolikus hívőket, mégis a katolikus karizmatikus megújulás hatalmas méreteket öltő elterjedésének  markáns kiindulópontja ez a nevezett hétvége lett.

Kezdetét a Szentlélek Kongregáció által fenntartott pittsburghi (Pennsylvania, USA) Duquesne Egyetem oktatóinak és hallgatóinak egy hétvégi lelkigyakorlatától számítják, akik arra törekedtek, hogy a Szentlélek megújítsa azokat a kegyelmeket, melyeket a keresztségben és a bérmálásban kaptak. Ezt nevezik Szentlélek-, vagy Lélek-keresztségnek.
Amikor 1967. február 18. éjszakáján az egyetem kápolnájában kitárt karral imádkoztak, úgy érezték, hogy a Szenlélek ereje tölti el őket. Ez a megtapasztalás rövid időn belül sokfelé megismétlődött az USA katolikusai között. Azóta a világ összes földrészén jelen van a lelkiség. Egy 1990-es statisztika szerint több mint hetvenmillió katolikust tudott a lelkiségi mozgalom megszólítani. Ezek közül több mint tizenegymillió maradt aktív a statisztika készültekor.

1975-76-ban alakultak az első karizmatikus csoportok Magyarországon. A közösségek összefogásával és az ICCRS támogatásával jött létre a Magyar Katolikus Karizmatikus Megújulás Országos Tanácsa, amely 1989. február 4-én hivatalosan is bemutatkozott a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és Paul Cordes érsek, a Világiak Pápai Tanácsának elnökhelyettese előtt. Tagjai (kb. 45 fő) az ország nagyobb közösségeinek, imacsoportjainak, illetve régióinak küldöttei. Ők választják a 8 tagú Szolgáló Bizottságot.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a helyi megyés püspökök irányelvei alapján működő Országos Tanács és a Szolgáló Bizottság feladata az ország területén működő karizmatikus imacsoportok, közösségek összefogása, koordinálása, tájékoztatása, vezetése. Ennek egyik megvalósulása az 1992 óta évente Budapesten megrendezésre kerülő Országos Karizmatikus Találkozó. Több ezer katolikus szokott ezen a rendezvényen összejönni dicsőítésre, imádkozásra, Oltáriszentség-imádásra, tanítások hallgatására, és szentmisén való részvételre. Itt lehetőségük van a kívülállóknak, érdeklődöknek, keresőknek megismerkedniük a lelkiséggel és a közösségekkel.  (forrás: www.mkkm.hu)

bottom of page